RentACoder

RentACoder to oddział firmy Exhedra Solutions Inc. zlokalizowanej w USA na Florydzie, zajmujący się kojarzeniem freelancerów z osobami potrzebującymi ich usług. Takich firm jest oczywiście więcej (obszerna lista znajduje się tutaj, ale RentACoder to mój osobisty faworyt w ich gronie. Niezależnie od tego, czy jesteś programistą, czy też zleceniodawcą, polecam Ci gorąco skorzystanie z RentACoder (oczywiście serwis jest w angielskojęzyczny, więc wymagana jest znajomość tego języka).

To, czym się zajmują i jak działają firmy freelancerskie, opisałem w miarę dokładnie w dziale Freelance; dlatego tutaj zajmę się wyłącznie pokazaniem czym różni się (czytaj: w czym jest lepszy) RentACoder od swojej konkurencji.

 • rozwiązanie przemyślane od początku do końca

  RentACoder to nie jest tylko wirtualna tablica ogłoszeń o pracę. Każde zlecenie jest traktowane jako proces obsłużony od początku do końca, od ogłoszenia poprzez wybór wykonawcy, nadzór nad prawidłowym tokiem prac, kontrolowanie płatności i wreszcie zamknięcie zlecenia. Na każdym z tych etapów zarówno zleceniodawca jak i zleceniobiorca mogą liczyć na pomoc i wsparcie pracowników firmy. Wydaje mi się to największą przewagą nad konkurencją, ponieważ w największym stopniu gwarantuje pozytywne zakończenie zlecenia - tzn. że zleceniodawca otrzyma produkt którego poszukuje, zaś zleceniobiorca swoje wynagrodzenie.

 • system zabezpieczania płatności (Safe Escrow)

  Kiedy dwie strony decydują się na przeprowadzenie interesu przez Internet i w dodatku geograficznie znajdują się na dwóch przeciwległych krańcach świata, największą bolączką jest zagwarantowanie dotrzymania warunków umowy (przy relatywnie niewielkiej kwocie zlecenia proces sądowy jest trudny do przyjęcia ze względu na koszty, terminy i inne kwestie). Rozwiązaniem jest wprowadzenie trzeciej strony do której zaufanie mają obie umawiające się. Zleceniodawca z góry wpłaca ustaloną sumę na konto trzeciej strony, zleceniobiorca wykonuje pracę mając pewność, że środki finansowe są zabezpieczone. I tylko wtedy, gdy praca jest wykonana i zaakceptowana przez zleceniodawcę otrzymuje swoją zapłatę. Jeżeli nie wywiąże się ze zlecenia, pieniądze są zwracane zleceniodawcy, który w tym przypadku straci co najwyżej czas.
  W taki właśnie sposób działa RentACoder - jest trzecią stroną, której ufają zarówno zleceniodawca jak i zleceniobiorca (zaufanie wyrażane jest poprzez akceptację warunków używania serwisu oraz odpowiedniej umowy.

 • arbitraż w rozstrzyganiu sporów

  Po przeczytaniu powyższego punktu powstaje oczywiście pytanie co robić w przypadku, kiedy strony nie mogą dojść do porozumienia co do rzetelności i prawidłowości/kompletności wykonania zlecenia. Ze swojego doświadczenia wiem, że nie zdarza się to zbyt często, ale jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji, RentACoder podejmuje się roli arbitra. Poprzez analizę treści zlecenia, komunikacji między stronami oraz dostarczonego produktu wypracowuje rozwiązanie (rzetelne i sprawiedliwe ze względu na bezstronność). Zgodnie z warunkami serwisu rozwiązanie takie jest ostateczne i wiążące dla obu stron.

 • obsługa płatności

  RentACoder obsługuje wszelkie płatności związane ze zleceniami. Zarówno zleceniodawca, jak i zleceniobiorca otrzymuje osobne konto. Zleceniodawca przekazuje na nie (za pomocą karty kredytowej) pieniądze, które potem posłużą do opłacania zleceń, zaś na konto zleceniobiorcy są one przekazywane po wykonaniu pracy. Dwa razy w miesiącu (po 15 i na koniec miesiąca) zebrana kwota jest wypłacana (ma to tę zaletę, że jeżeli wykonasz kilka drobnych zleceń, za przekazanie pieniędzy płacisz tylko raz). Jako sposób wypłaty można wybrać czek (w miarę tanio, ale czeka się długo na realizację - w zależności od banku od 3 do 6 tygodni), transfer Western Union (polecam, błyskawiczny, chociaż dość drogi) oraz PayPal (w Polsce niestety niedostępny).

 • system ocen i komentarzy

  To element serwisu umożliwiający weryfikację wiarygodności obu stron, chociaż w moim odczuciu w stosunku do zleceniodawców raczej symboliczny. Natomiast dla wykonawców jest kluczowy. Na czym polega? Zasada jest bardzo prosta: po zakończeniu zlecenia obie strony wzajemnie się oceniają w skali od 1 (najgorszy) do 10 (najlepszy); oprócz oceny liczbowej można (a nawet należy) podać do niej krótki komentarz. Oceny i komentarze są oczywiście ogólnie dostępne. Zbiór wysokich ocen buduje dobry wizerunek wykonawcy, zwiększa do niego zaufanie i - w konsekwencji - przekłada się na większą ilość zdobytych zleceń.

 • weryfikacja zleceniodawców

  Ten mechanizm został wprowadzony stosunkowo niedawno, a jego konieczność tłumaczy się dużą liczbą oszustw przy użyciu kart kredytowych (fałszywy przelew na konto i następnie zlecanie prac - po ich wykonaniu albo wykonawca, albo RentACoder musieli ponosić koszty). Weryfikacja jest dwustopniowa i polega na kontakcie telefonicznym (pierwszy stopień), oraz na przekazaniu kserokopii karty kredytowej (dla bezpieczeństwa z wymazanymi 7 środkowymi cyframi numeru).

 • czytelny interfejs, jasne zasady działania

  Ten punkt właściwie nie wymaga komentarza; zarówno interfejs, jak i nawigacja są bardzo czytelne i logiczne. Jeżeli masz jakiekolwiek problemy czy wątpliwości, wystarczy zajrzeć na strony pomocy (obszerne i dokładne; są osobne dla zleceniodawców i dla wykonawców). W ostateczności zawsze możesz wysłać zapytanie do pracownika serwisu; odpowiedź nadejdzie w ciągu kilku godzin.

W serwisie RentACoder procedura wyboru wykonawcy dla zlecenia odbywa się na zasadzie aukcji (otwartej lub zamkniętej). Po zatwierdzeniu przez zleceniodawcę specyfikacji zamówienia staje się ona dostępna dla wykonawców. Ci z kolei (o ile są zainteresowani) składają oferty z ceną wykonania. Zleceniodawca analizując złożone oferty oraz profile licytujących (informacje o umiejętnościach i dotychczasowe oceny i komentarze) dokonuje wyboru. Złożenie zapytania nie obliguje zleceniodawcy do niczego - nie ma on żadnego obowiązku wyboru wykonawcy, może w każdej chwili anulować zlecenie, nawet bez informowania o przyczynie (oczywiście do momentu zaakceptowania wykonawcy, w którym to momencie zostaje zawarta wiążąca obie strony umowa).

Tak rozbudowana funkcjonalność i profesjonalna obsługa nie są za darmo, to oczywiste. Kto zatem płaci za korzystanie z serwisu i w jaki sposób? Pierwsza dobra wiadomość jest dla zleceniodawców: dla nich korzystanie jest całkowicie bezpłatne. Druga dobra wiadomość dla wykonawców: rejestracja i założenie konta są bezpłatne (nie ma stałej opłaty jak np. w elance.com). Serwis utrzymuje się z prowizji od wykonanych i zaakceptowanych prac. Prowizja ta jest potrącana automatycznie z kwoty przekazywanej na konto wykonawcy; jej wysokość waha się od 10 do 15% w zależności od typu zlecenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, zapraszam na strony RentACoder.


str. główna     o mnie     współpraca     portfolio     RentACoder     freelance     linki     kontakt  
© 2003 by jmper. Ostatnia aktualizacja: 26 marca 2009 13:06